Welcome, visitor! [ Register | Login

 

Beyrut’ta protesto gösterileri sonrası ateşkes

  • Listed: Mart 13, 2017 5:05 pm

Description

Protestoların hızla ateşlenmesi, ülkenin bölücü ve mezhepsel siyasetinin yanıcılığını gösterdi. Protestocular, suikastın komşu Suriye hükümetine verildiğini ve Lübnan’ın mevcut hükümetinin bu zorlu rejime çok yaklaştığını düşünüyorlardı.
Birçoğu hükümete hakim olan ve Şam rejiminin en yakın Lübnan müttefiki olarak hizmet veren Lübnan militan grubu Hizbullah’a da ses verdi.
Başbakan Fuad Saniora, protestocular ve güvenlik görevlileri beton, metal çubuklar ve göz yaşartıcı gaz bidonlarını boğazlayarak savaşın hızlandığı bir sırada sakin davrandı. Saniora televizyonda yayınlanan bir yazıda şunları söyledi: “Şiddet kullanımı kabul edilemez ve istediğimiz imajı temsil etmiyor.”
Cuma günü meydana gelen bombalı saldırıdan önce bile Suriye’deki iç savaş Lübnan’da şiddet olaylarına yol açtı ve taraftarlarla Cumhurbaşkanı Beşşar Esad rejiminin muhalifleri arasındaki gerilimi derinleştirdi. Suikast, on yıllarca süren iç savaşlar sonrasında yaşanan kırılgan siyasi dengeyi bozmak için tehdit eden ve çoğunun Suriye ile bağlantılı olan Lebanon’un ne kadar savunmasız hale geleceğini açıkça ortaya koydu.
Pazar günkü çatışmalar, Cuma günü Beyrut’ta düzenlenen bir araba bombasıyla vücudun koruyucusu ile birlikte öldürülen Tuğgeneral Wissam el-Hasan’ın cenaze töreninden sonra patladı. 47 yaşındaki Brig General Al-Hasan, Suriye’nin Lübnan’da güçlü bir rakibi idi. 2005 yılında bir kamyon bombası altında öldürülen bir diğer anti-Suriye politikacı olan eski Başbakan Rafik Hariri yakınlarındaki Beyrut şehirindeki Şehitler Meydanı’na gömüldü.
Suriye Hariri’nin öldürülmesinde rol oynamaktan kaçındı ancak Lübnan’da yaşanan öfke, Şam’ı büyük onbinlerce askeri ülkeden çekip küçük komşusunun yaklaşık 30 yıllık askeri ve siyasi egemenliğine son vermeye zorladı.
Cenaze törenindeki sahne, 2005 yılında aynı meydanda gerçekleşen Suriye karşıtı büyük toplantıyı hafifçe andırıyordu ancak kalabalık Hariri ölüncekinden çok daha küçüktü. Cenazelerden hükümet karargahına doğru yaklaşık 1.000 kişi yürüdü.
Ancak muhafızlarla çarpışan sadece birkaç yüz, önce metal barikatları parçalayıp, muhafızlara flamalar ve işaretlerden sopalarla çarptı. Muhafızlar protestocuların geçip hükümet karargahının 50 metre içerisine koyduğu uzun bir konser teli bariyerinin arkasından çekildi.
Birkaç muhafız ateş etti ve bir sivil gardiyan kemerinden bir tabanca çekti ve protestocuların başlarına ateş etti. Sonra otomatik silah sesi yayıldı, protestocuları örtbas etmek üzere saçtılar. Muhafızların havada kovulup kaçmadığı veya boşluklar atıldığı belli değildi, ancak hiçbir protestocu yaralandı.

No Tags

No views yet

  

Listing ID: N/A

Report problem

Processing your request, Please wait....

Leave a Reply