Welcome, visitor! [ Register | Login

 

Konsey namazı gündemi ‘yasalara aykırı’

  • Listed: Mart 21, 2017 1:05 am

Description

“Kurulmuş devlet dinine” karşı kampanya yürütmekte olan bir baskı grubu, bir Yüksek Mahkeme hakimine, bir belediyenin gündemleri toplantıda dualar dâhilinde “yasalara aykırı” davrandığını söyledi.
Ulusal Seküler Toplum (NSS), Bideford, Devon’daki belediye meclisinin toplantılarında “dinsel duaları tutma pratiği” ne bir test davası olabilir diye meydan okudu. Toplum yetkilileri, “dini ayinlerin neyin” sivil toplum ile ilgili laik bir çevre “ne olması gerektiği konusunda” uygun olmadığını “savunuyorlar.
Topluluk için David Wolfe, Adalet Bakanı Ouseley’e, duanın bir konunun olduğunu belirtti çünkü onlar konseyin “resmi gündemine” girdiler.
NSS avukatları, hiçbir dinin meclis üyelerine gerekçelendirilmeden dolaylı olarak ayrımcılığa uğradığını iddia ediyor.
NSS, belediyenin dualar konusundaki ısrarının, bir kişinin vicdan özgürlüğü hakkını koruyan ve ayrımcılığa maruz kalmamak için Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin 9. ve 14. maddelerini ihlal ettiğini ileri sürüyor.
Duruşmanın başlangıcından önce, NSS başkanı Terry Sanderson çok dinli bir toplumda uygulama, endişe verici bir “çatışma için potansiyel” e yol açtığını söyledi. Ocak ayında Portsmouth’da bir muhafazakar meclis üyesi bir Müslüman namazı kaçıran bir belediye meclisi toplantısından çıkarak bir sıraya giren bir davayı gösterdi.
Dedi ki: “İnsanlar namazlarını özel ve konsey odasından uzak tutsalar herkesin utanç duymadan demokratik sürece katılmalarını veya diğer din üyelerine şiddet katmalarını önleyeceklerini düşünüyoruz” dedi.
Topluluklar ve Yerel Yönetim Sekreteri Eric Pickles, duruşmadan önce de konuşarak, Yüksek Mahkemedeki iddiayı yorumlayamayacağını söyledi.
Ancak şöyle dedi: “Bu Hükümet, inanç toplumlarının toplumumuzda oynadığı role saygı duyuyor ve buna saygı duyuyor: Dualar, İngiliz ulusunun dini ve kültürel dokusunun önemli bir parçası.
“İbadet edip etmeme konusundaki karar yerel konseyler için bir konudur, ancak bunu yapmak için özgürlükleri olması gerektiğine inanıyoruz.”

No Tags

No views yet

  

Listing ID: N/A

Report problem

Processing your request, Please wait....

Leave a Reply